2010 Senior Division Special Awards

Organization Category Place FirstName LastName School Teacher
American Meteorological Society Environmental Management 1 Paul-Michael Westbrook John Curtis Christian Cathy Boucvalt
American Meteorological Society Environmental Management 1 Brandon Theodore Abramson Science & Technology School Elkhan Akhundov
             
American Petroleum Institute Delta Chapter Environmental Sciences 3 Thuan Bui Abramson Science & Technology School Yunus Bicici
American Petroleum Institute Delta Chapter Environmental Management 2 Darvelle Carter Thomas Jefferson Senior High Judy  Schmollinger
American Petroleum Institute Delta Chapter Earth and Planetary Science 1 Jonathon Addison John Ehret High School Donna Donahoe
             
American Psychological Association Behavioral and Social Sciences 1 Amy Hui Benjamin Franklin High School Lisa Hartman
             
American Soc of Civil Engineers- N.O. Branch Environmental Sciences 3 Anna Rees Benjamin Franklin High School Nancy Isaacson
American Soc of Civil Engineers- N.O. Branch Earth and Planetary Science 2 Justin West Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
American Soc of Civil Engineers- N.O. Branch Environmental Management 1 Brandon Theodore Abramson Science & Technology School Elkhan Akhundov
             
American Society for Nondestructive Testing Cellular and Molecular Biology 2 Kinga Malkinska Benjamin Franklin High School Mary Gubala
American Society for Nondestructive Testing Engineering - Electrical and Mechanical 1 Christian Kay Benjamin Franklin High School Clare Davis-Wheeler
American Society for Nondestructive Testing Engineering - Electrical and Mechanical 1 Christian Kay Benjamin Franklin High School Clare Davis-Wheeler
             
American Welding Society-New Orleans Section Engineering - Materials and Bioengineering HM Joshua Bellau John Curtis Christian Cathy Boucvalt
American Welding Society-New Orleans Section Chemistry 1 Jermaine Collins John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
ASM International Foundation Chemistry 1 Jermaine Collins John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
Bruce J. Heim Foundation Medicine and Health Sciences 1 Brennan Ferguson Ursuline Academy Elizabeth Harney
             
Chlorine Chapter IOTA         SIGMA PI Biochemistry 1 Sarah  Stuckey Ursuline Academy Elizabeth Harney
             
Dr. James Truett Stewart, Sr. Scientific Method award Engineering - Electrical and Mechanical 3 Mitchell Hartley John Curtis Christian Cathy Boucvalt
Dr. James Truett Stewart, Sr. Scientific Method award Environmental Management 1 Ian  Thompson Patrick F. Taylor Science & Technology Academy Janell Simpson
             
Gulf Coast Safety and Training Group Behavioral and Social Sciences 3 Maresh Campbell Benjamin Franklin High School Nancy Issacson
Gulf Coast Safety and Training Group Chemistry 2 Dylan Duvio John Curtis Christian Cathy Boucvalt
Gulf Coast Safety and Training Group Microbiology 1 Amie Elizabeth Sam-Pang John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
Intel Excellence in Computer Science Computer Science 1 Jennifer Tu Benjamin Franklin High School Nancy Isaacson
             
Louisiana AHECS & LSUHSC: New Orleans Department of Genetics & Hereditary Health Cellular and Molecular Biology 1 Kinga Malkinska Benjamin Franklin High School Mary Gubala
             
MENSA - (The High IQ Society) N.O. Chapter Medicine and Health Sciences 2 Brennan Ferguson Ursuline Academy Elizabeth Harney
MENSA - (The High IQ Society) N.O. Chapter Behavioral and Social Sciences 1 Kim-Hue Hoang Benjamin Franklin High School Clare Davis-Wheeler
             
MS Benbow & Assoc Engineering - Electrical and Mechanical 2 Matthew Haas Thomas Jefferson Senior High  Judy Schmollinger
MS Benbow & Assoc Engineering - Electrical and Mechanical 1 Mitchell Hartley John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
Mu Alpha Theta Mathematical Sciences 1 Anh Vu Abramson Science & Technology School Hasan Sazci
             
National Society of Professional Engineers Engineering - Electrical and Mechanical 1 Stephen Uwaezuoke Abramson Science & Technology School Abdullah Tatir
             
New Orleans Federal Executive Board Engineering - Materials and Bioengineering 1 Mirandy Li Benjamin Franklin High School Clare Davis-Wheeler
             
New Orleans Geological Society Earth and Planetary Science 3 Logan Thibodeaux John Curtis Christian Cathy Boucvalt
New Orleans Geological Society Earth and Planetary Science 2 Jasper Balsomo Patrick F. Taylor Science & Technology Academy Janell Simpson
New Orleans Geological Society Earth and Planetary Science 1 Justin West Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
             
New Orleans Group of the Sierra Club Environmental Management 3 Paul-Michael Westbrook John Curtis Christian Cathy Boucvalt
New Orleans Group of the Sierra Club Environmental Management 2 Alex David Melancon John Curtis Christian Cathy Boucvalt
New Orleans Group of the Sierra Club Environmental Management 1 Nancy Tran Benjamin Franklin High School Clare Davis-Wheeler
             
New Orleans Section of NACE International "The Corrosion Society" Chemistry 2 Jeremey Bordelon John Curtis Christian Cathy Boucvalt
New Orleans Section of NACE International "The Corrosion Society" Chemistry 1 Jermaine Collins John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
NOAA National Oceanic and Atmospheric Administration Environmental Sciences 1 Rikia Ancar Benjamin Franklin High School Clare Davis-Wheeler
             
Pontchartrain Astronomy Society Earth and Planetary Science 2 Jasper Balsomo Patrick F. Taylor Science & Technology Academy Janell Simpson
             
Ricoh Americas Corporation Plant Sciences 1 Senthil Natarajan Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
             
Society For In Vitro Biology Cellular and Molecular Biology 1 Vivian Hoang Benjamin Franklin High School Mary Gubala
             
Society of American Military Engineers (SAME) Energy and Transportation 2 Caleb Gestes John Curtis Christian Cathy Boucvalt
Society of American Military Engineers (SAME) Earth and Planetary Science 1 Justin West Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
             
Stockholm Junior Water Prize Earth and Planetary Science 3 Justin West Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
Stockholm Junior Water Prize Environmental Sciences 2 Brittany Kuhn Thomas Jefferson Senior High  Judy Schmollinger
             
Structural Engineering Institute of the American Society of Civil Engineers - N.O. Branch Earth and Planetary Science 2 Justin West Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
Structural Engineering Institute of the American Society of Civil Engineers - N.O. Branch Engineering - Materials and Bioengineering 1 Joshua Bellau John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
U.S. Air Force Mathematical Sciences 1 Shauna Moore Thomas Jefferson Senior High  Judy Schmollinger
U.S. Air Force Engineering - Electrical and Mechanical 1 Mitchell Hartley John Curtis Christian Cathy Boucvalt
U.S. Air Force Engineering - Electrical and Mechanical 1 Stephen Uwaezuoke Abramson Science & Technology School Abdullah Tatir
             
U.S. Army Chemistry PhysicalScience Israel Arceri C.H.E.F. of GNO Arceri, Lisa
U.S. Army Mathematical Sciences Math/CompSci Dunnya Adelbaqi Thomas Jefferson Senior High Hollie Fox
U.S. Army Cellular and Molecular Biology LifeScience Kinga Malkinska Benjamin Franklin High School Mary Gubala
U.S. Army Energy and Transportation Environmental Caleb Gestes John Curtis Christian Cathy Boucvalt
U.S. Army Engineering - Electrical and Mechanical Engineering Mitchell Hartley John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
U.S. Department of Agriculture- Agricultural Research Service Plant Sciences 1 Senthil Natarajan Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
             
U.S. Department of the Navy Microbiology 1 Anna  Landry Ursuline Academy Elizabeth Harney
U.S. Department of the Navy Computer Science 1 Daniel Glaser Benjamin Franklin High School Nancy Isaacson
U.S. Department of the Navy Mathematical Sciences 1 Shauna Moore Thomas Jefferson Senior High  Judy Schmollinger
U.S. Department of the Navy Biochemistry 1 Andrew Chang  Benjamin Franklin High School Mary Gubala
             
U.S. Metric Association Environmental Management 1 Brandon Theodore Abramson Science & Technology School Elkhan Akhundov
             
U.S. Public Health Services Medicine and Health Sciences 1 Channel  Huff Patrick F. Taylor Science & Technology Academy Janell Simpson
             
Women For A Better Louisiana Environmental Management 1 Paul-Michael Westbrook John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
Yale Science & Engineering Association, Inc Computer Science 1 Sulaiman Hamed Abramson Science & Technology School Evren Culha

 

 
Go to GNOSEF home page Information for Students Information for Teachers Information for Judges Information for Sponsors Go to University of New Orleans home page. Go to International Science and Engineering Fair home page. Go to Tulane University home page.