2010 Junior Division Special Awards

 

Organization Category Place FirstName LastName School Teacher
American Soc of Civil Engineers- N.O. Branch Earth and Space Sciences 3 Samuel Simpson J.D. Meisler Middle School Leslie Nick
American Soc of Civil Engineers- N.O. Branch Earth and Space Sciences 2 Melanie Marino Memorial Baptist Christian School (MBCS) Maggie Guffey
American Soc of Civil Engineers- N.O. Branch Mathematics and Computers 1 Carolyn Payton Abramson Science & Technology School Hasan Sazci
             
American Welding Society-New Orleans Section Physical Sciences 1 Justin Erdal T.H. Harris Middle School Don M. Shannon
             
Association For Women Geoscientists Foundation Earth and Space Sciences 1 Jasmine Mcbride Abramson Science & Technology School Hasan Sazci
             
Dr. Daniel's young scientist award Physical Sciences 1 Christina Caldwell John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
Dr. James Truett Stewart, Sr. Scientific Method award Earth and Space Sciences 2 Kenneth Hebert Jr. John Curtis Christian Kathy Bush
             
Louisiana AHECS & LSUHSC: New Orleans Department of Genetics & Hereditary Health Biological Sciences 1 Madigan  Reid Ursuline Academy Jill Brown
             
MENSA - (The High IQ Society) N.O. Chapter Mathematics and Computers 2 Jenna Rochon Ursuline Academy Jill Brown
MENSA - (The High IQ Society) N.O. Chapter Earth and Space Sciences 1 Iyron Aubert Abramson Science & Technology School Evren Culha
             
New Orleans Federal Executive Board Earth and Space Sciences 1 Jenny Thompson John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
New Orleans Geological Society Earth and Space Sciences 3 Jasmine Mcbride Abramson Science & Technology School Hasan Sazci
New Orleans Geological Society Team Projects 2 Stephanie Clavin  St. Rita Pam Catalano
New Orleans Geological Society Team Projects 2 Jennifer  Rando St. Rita Pam Catalano
New Orleans Geological Society Team Projects 2 Jessica  Mancuso St. Rita Pam Catalano
New Orleans Geological Society Earth and Space Sciences 1 Samuel Simpson J.D. Meisler Middle School Leslie Nick
             
New Orleans Section of NACE International "The Corrosion Society" Team Projects 2 Lynne Odenwald St. Benilde Diane McCann
New Orleans Section of NACE International "The Corrosion Society" Team Projects 2 Madeline Fleming St. Benilde Diane McCann
New Orleans Section of NACE International "The Corrosion Society" Earth and Space Sciences 1 Samuel Simpson J.D. Meisler Middle School Leslie Nick
             
Pontchartrain Astronomy Society Mathematics and Computers 3 Logan Gangi T.H. Harris Middle School Don M. Shannon
Pontchartrain Astronomy Society Mathematics and Computers 1 Garrett Tobin Christian Brothers Bro. Laurence Konersmann
             
Society of American Military Engineers (SAME) Team Projects 2 Jennifer  Rando St. Rita Pam Catalano
Society of American Military Engineers (SAME) Team Projects 2 Jessica  Mancuso St. Rita Pam Catalano
Society of American Military Engineers (SAME) Team Projects 2 Stephanie Clavin  St. Rita Pam Catalano
Society of American Military Engineers (SAME) Earth and Space Sciences 1 Kenneth Hebert Jr. John Curtis Christian Kathy Bush
             
Society of Petroleum Engineers Earth and Space Sciences 3 Danny Dinh Abramson Science & Technology School Hasan Sazci
Society of Petroleum Engineers Mathematics and Computers 2 Tam Lee Abramson Science & Technology School Hasan Sazci
Society of Petroleum Engineers Earth and Space Sciences 1 Sabrina Cobos T.H. Harris Middle School Don M. Shannon
             
Stockholm Junior Water Prize Earth and Space Sciences 1 Siddesh Ponnapakkam Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
             
Structural Engineering Institute of the American Society of Civil Engineers - N.O. Branch Earth and Space Sciences 2 Sabrina Cobos T.H. Harris Middle School Don M. Shannon
Structural Engineering Institute of the American Society of Civil Engineers - N.O. Branch Earth and Space Sciences 1 Samuel Simpson J.D. Meisler Middle School Leslie Nick
             
U.S. Air Force Physical Sciences 1 Harrison Hamel Riverdale Middle School Katrina Crane
             
U.S. Department of Agriculture- Agricultural Research Service Biological Sciences 1 Matthew Stuckey Christian Brothers Bro. Laurence Konersmann
             
U.S. Department of the Navy Physical Sciences 1 Nicolas  Rivera John Curtis Christian Kathy Bush
U.S. Department of the Navy Earth and Space Sciences 1 Siddesh Ponnapakkam Haynes Academy for Advanced Studies Susan Stephens
U.S. Department of the Navy Physical Sciences 1 Joshua Hartley John Curtis Christian Cathy Boucvalt
             
Women For A Better Louisiana Earth and Space Sciences 1 Tajh Williams Abramson Science & Technology School Orhan Avci
 
Go to GNOSEF home page Information for Students Information for Teachers Information for Judges Information for Sponsors Go to University of New Orleans home page. Go to International Science and Engineering Fair home page. Go to Tulane University home page.