2009 Official Winners List

Photos

Visit the 2009 Winners' Photo Album

 

Awards and Categories
Included on this page are the following awards and categories. Select one to jump to that category.

Grand Award Winners
JUNIOR DIVISION
Jorge Abadin - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, Which Soils Can Bear the Most Weight?
Garland Pugh - Abramson Science & Technology School, Teacher: Engin Dogan, Biogas
SENIOR DIVISION
Caleb Gestes - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Light Intensity and Ambient Temperature vs. Solar Cell Output
Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?
Alternate: Anna Landry - Ursuline Academy, Teacher: Kelly Williams, Killer Trees- Science of Allopathy

Honorable Mention: Mobolaji Williams - Benjamin Frankling High School, Teacher: Lisa Hartman, The Determination of a New Voltage-Temperature Relationship in Bismuth Telluride

I-SWEEEP: International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Projects

This is awarded to four top senior projects, selected in the categories of Energy, Engineering, or Environment who display outstanding work in the theme of environmental sustainability and innovation.  The top student and supervisor, teacher or parent will have the opportunity to attend I-SWEEEP 2009 that will be held in Houston, Texas in April 2009.  Registration, lodging and meals will be covered. The three runner up students are eligible to attend and may apply for a scholarship to cover those expenses.

SUSTAINABILITY AWARD

Celeste Knudsen - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effectiveness of recycled materials as insulation material

David Nguyen - John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of various types of turbines on the amount of electricty produced of a wind turbine?

Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?

OUTSTANDING SUSTAINABILITY AWARD

Caleb Gestes - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Light Intensity and Ambient Temperature vs. Solar Cell Output

Most Prolific Teacher Award
The teacher sponsor with the greatest number of student winners in 18 of the Senior Division categories.
Clare Davis-Wheeler - Benjamin Franklin High School

GNOSEF Board Teacher/Mentor Award
$250 awarded to teachers or mentors who have gone the extra mile to support their students.

JUNIOR DIVISION

Evren Culha - Abramson Science & Technology School

Bro. Laurence Konersmann - Christian Brothers

SENIOR DIVISION

Cathy Boucvalt - John Curtis Christian

Clare Davis-Wheeler - Benjamin Franklin High School

 

Category Awards — Junior Division

BIOLOGICAL SCIENCE
1st Place: Lina Alam - Ursuline Academy, Teacher: Jill Brown, Comparison of the amount of bacteria residing on stall door handles in different age group bathrooms at Ursuline
2nd Place: Madeline Bernard - St. Benilde, Teacher: Diane McCann, Greenbags: Do they really work?
3rd Place: Kenny Vo - Abramson Science & Technology, Teacher: Engin Dogan, Video games vs heart rate
4th Place: Christopher Totaro - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, Where In School Is The Most Bacteria Found?

EARTH & SPACE
1st Place:Jorge Abadin - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, Which Soils Can Bear the Most Weight?
2nd Place: Kevin Alvarado - John Curtis Christian, Teacher: Kathy Bush, What Bagged Material Would Have a Greater Effect on Stopping Flood Waters?
3rd Place: Srilasya Garigipaty - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, How Do Slow, Low Energy Waves Affect the Beach?
4th Place: Iyron Aubert - Abramson Science & Technology School, Teacher: Sibel Cankurt, How far is the moon?

MATHEMATICS & COMPUTERS
1st Place: Mysia Coleman - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, Finding areas using probability
2nd Place: Michael Barnes - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, File compression programs

3rd Place: Andrew Collins - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, How Accurate Are Dosing Devices?

4th Place: Kelvanje Williams - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, Finding area using density

PHYSICAL SCIENCE
1st Place: Christina Caldwell - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Antacid Can Neutralize the Most Stomach Acid?
2nd Place:Garland Pugh - Abramson Science & Technology School, Teacher: Engin Dogan, Biogas
3rd Place: Senthil Natarajan - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, How do solar concentrators affect a solar cell's output?
4th Place: Rachel Palumbo - St. Andrew's Episcopal

TEAM PROJECTS
1st Place: Daniel Boudreau, Nick Dang & Dillon Lowe - St. Rita, Teacher: Pam Catalano, Is there a way to reduce the greenhouse effect by easy to find substances?
2nd Place: Javian James & Roneshia Robichoux - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, Random number generators
3rd Place: Allena Arena & Morgan Olasin - Riverdale Middle School, Teacher: Engelique Robertson, Does the Addition of Sugar Affect the Melting Rate of Ice Cubes?

Category Awards — Senior Division

ANIMAL SCIENCES

1st Place: Katie Oberhelman - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of chemical additives on mosquito egg laying and larvae formation.

2ne Place: Helen Farley - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of acid rain on Tenebrio molitor pupation rates

3rd Place: Lisa Zelaya - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, What is the effect of the hen's feed on the mass supported by the egg?

4th Place: Don Vu - John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of temperature on coral bloom?

BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCE
1st Place: Anagha Hanumante - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of the presence of others on a teenager's ability to complete simple calculations and complex mental problems.
2nd Place: Chad Landrum - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, How do teen attitudes toward the environment change with field experience?
3rd Place: Lacey Hutchison - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The Effect of Highlighting on Short Term Memory

4th Place: Nastassia Porto - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, How clothing choices affect friendship preferences in high school females

BIOCHEMISTRY
1st Place: Katie Boleware - Benjamin Franklin High School, Teacher: Nancy Isaacson, The Effectiveness of Lettuce Seeds as a Bioassay for Sodium Chloride in the Water Supply
2nd Place: Dana Nguyen - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, The Effect of the Growth Factors, HGF and KGF, on Wound Healing of Human Corneal Epithelial Cells
3rd Place: Joshua Banegas - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Do Different Soaps Affect DNA Extraction from Peas?

4th Place: Gwen Mullaney - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of BCIP levels on Pichia pastoris growth

CELLULAR AND MOLECULAR BIOLOGY

1st Place: Stephen Uwaezouke - Abramson Science & Technology School, Teacher: Hasan Sazci, Investigation on fungi infestation

2nd Place: Tasneem Chowdhury - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The role of Src Kinase Lyn in Oncogenesis

3rd Place: Terry Dao - John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of zinc on yeast fermantation?

4th Place: Dominic Suazo - John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of phosphate on cellular respiration of duckweed?

CHEMISTRY
1st Place: Shuang Chen - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The magneto-optic effect on gold and magnetite thin films
2nd Place: Rebecca Tingstrom - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, Temperature and its effects on film "infected" with the vinegar syndrome
3rd Place: Brent Criage - McDonogh 35 Senior/High School, Teacher: Eric Felix, Does Size Really Matter?

4th Place: Dalton Duvio - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Metal Reacts with Hydrochloric Acid to Displace Hydrogen the Fastest?

EARTH AND PLANETARY SCIENCE
1st Place: Jordan Badeaux - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Columbite Indicating Geochemical Evolution in Emmons Pegmatite
2nd Place: Hozana Arceri - C.H.E.F. of GNO (Home School Association), Teacher: Lisa Arceri, Canyons - What Left This Evidence Behind?
3rd Place: Matthew Stansbury - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Do Warmer Sea Surface Temperatures Cause Stronger Hurricanes to Form?

4th Place: De'Jana Parker - Thomas Jefferson Senior High, Teacher: Judy Schmollinger, Underneath the Clouds

ENGINEERING-ELECTRICAL AND MECHANICAL

1st Place: David Nguyen -John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of various types of turbines on the amount of electricty produced of a wind turbine?

2nd Place: Trevor Santos - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Infrared Communications vs. RF Communications

3rd Place: Richard Tang - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, Efficiency of a Gravity Turbine compared to Geothermal Energy

4th Place: Christopher Birdsong - McDonogh 35 Senior/High School, Teacher: Helen Kerley, Slingshot

ENGINEERING-MATERIALS AND BIOENGINEERING

1st Place: Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?

2nd Place: Jessica Kelly - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The effect of wind on model structures modified for post-Katrina building codes

3rd Place: Gavin Pitre - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, "Wood" You Believe it?

4th Place: Colin Frishberg - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of standing water on different types of finished and unfinished wood.

ENERGY AND TRANSPORTATION

1st Place: Caleb Gestes - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Light Intensity and Ambient Temperature vs. Solar Cell Output.

2nd Place: Celeste Knudsen - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effectiveness of recycled materials as insulation material.

3rd Place: Laura Harrelson - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, TThe effect of "green" material siding on indoor house temperature.

4th Place: Earl Kaiser - Thomas Jefferson Senior High, Teacher: Judy Schmollinger, Does leaving unused appliances plugged in have an effect on the electricity bill?

ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

1st Place: Shahed Mahmud - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The effect of soil type on water retention.

2nd Place:Joy Shaw - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, "What's in the Bag" - Which Material Works Best in a Sandbag in Floodwaters?

3rd Place: Erin Macika - Benjamin Franklin High School, Teacher: Mary Gubala, The Effects of Different Types of Mosquito Larvae-eating Fish on Mosquito Larvae Population Control

4th Place: MaryGrace Bernard - Ursuline Academy, Teacher: Elizabeth Harney, From Garbage to Gas.

ENVIRONMENTAL SCIENCES
1st Place: Nicola Zanchi - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The most effective sorbent in neutralizing oil in saltwater.
2nd Place: Josh Tarr - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, What is the effect of carbon dioxide and water on the temperature of a simulated atmosphere?
3rd Place: Jessica Wray - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, How Safe is our drinking water compared to EPA standards?

4th Place: Naomi Slack - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of location on the salinity level of water in Lake Pontchartrain.

MATHEMATICAL SCIENCES
1st Place: Brandon Theodore - Abramson Science & Technology, Teacher: Hasan Sazci, Pick an Area

2nd Place: Gerardo Hidalgo - Thomas Jefferson Senior High, Teacher: Judy Schmollinger, T3: Probability

3rd Place: Andrew Moskau - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Did the Bowl Championship Series (BCS) Formula Get it Right?

4th Place: Linda Nguyen - Abramson Science & Technology, Teacher: Abdullah Tatir, Base Stations

MEDICINE & HEALTH SCIENCES
1st Place: Jingxuan Wang - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, An Efficient System to Deliver Oligonucleotides to Mammalian Cells.
2nd Place: Alex Williams - Abramson Science & Technology, Teacher: Hasan Sazci, Age vs BMI
3rd Place: Zarik House - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Katie Higgins, The effect of video games on blood pressure

4th Place: Ambert Yeh - Benjamin Franklin High School, Teacher: Julie Wesley, The Effects of Polyethylene Glycol on Peanut Allergens.

MICROBIOLOGY
1st Place: Ariel Gaines - Ursuline Academy, Teacher: Elizabeth Harney, A Comparative Study of the Antibacterial Effectiveness of Certain Herbs and Antibiotics.
2nd Place: David Phelps - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effectiveness of various honeys on the growth of E. coli and S. aureus
3rd Place: Josephine Martin - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of antibiotic concentration on bacerial inibition in S. aureus and E. coli.

4th Place: Ridwan Syed - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, A Study of the Microbiological Quality of Soda.

PHYSICS AND ASTRONOMY
1st Place: Mobolaji Williams - Benjamin Franklin High School, Teacher: Lisa Hartman, The Determination of a New Voltage-Temperature Relationship in Bismuth Telluride
2nd Place: Robert Silverstein - Benjamin Franklin High School, Teacher: Julie Wesley, How does temperature affect the bounce of a tennis ball?
3rd Place: Andrew Rogers - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, What is the effect of temperature on the refractive index of a medium?

4th Place: Aaron McCloud - C.H.E.F. of GNO (Home School Association), Teacher: Lisa Arceri, If the Pitch of a Musical Note is Changed, Will the Amplitude (Volume) of the Note Also Change?

PLANT SCIENCES

1st Place: Anna Landry - Ursuline Academy, Teacher: Kelly Williams, Killer Trees- Science of Allopathy.

2nd Place: Heather Juneau - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The effect of filtered light on algae growth
3rd Place: Meaghan Doherty - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of increased phosphorous and potassium with iron sulfate on plant growth.

4th Place: Thao Dam - John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of sweetpotatoes on pansies?

TEAM PROJECTS
1st Place: Jacques Collet-Dofny & Frank Xiong - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, The Effect of Olive Oil on the growth rate of yeast
2nd Place: Clara Kornovich & Amanda Justrabo - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, The Effect of Red-Light Cameras on the Decelleration Rate of Cars
3rd Place: Corbin Tanenbaum & William Walkenhorst - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, Testing the ability of a peptide antibiotic to decontaminate a surface
4th Place: Victoria Burckel & Katherine Gremillion - C.H.E.F. of GNO (Home School Association), Teacher: Lisa Arceri, Effects of Glossolalia on the Nervous System

 

Local Awards

American Institute Of Aeronautics And Astronautics - Greater New Orleans Section
Awards will be given in the areas of space science, engineering or physics.
Junior Division: Iyron Aubert - Abramson Science & Technology School, Teacher: Sibel Cankurt, How far is the moon?

Senior Division: Eric Bianchini - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Magnetic Force

American Petroleum Institute (API) Delta Chapter
Three awards for projects related to the oil and gas industry. Chairman's Award recipient receives $150 and the student's teacher will receive $150 with the school receiving $300; Distinguished Project award winner receives $100 and the student's teacher receives $100 and the school will receive $200; Honorable Mention awardees will receive $50 and the student's teacher will also receive $50 with the school receiving $100.
Distinguished Project Award: Jean Amador - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The Heat is On; The effect of fuel additives on the amount of heat generated by ethanol.

Distinguished Project Award: Josh Hanberry - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Paint Best Protects Carbon Steel From Rust in a Salt Water Environment?

Honorable Mention Award: Nicola Zanchi - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The most effective sorbent in neutralizing oil in saltwater.

American Society Of Civil Engineers - New Orleans Branch
A 1st place award of $150 and a 2nd place award of $100 and a 3rd place award of $50 in both divisions for outstanding projects dealing with principles of Civil Engineering which build the quality of life, including soil, water the environment, structures, transportation and mapping.

Junior Division:

1st Place:Michael Maldonado - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, Which Material Work Best in a Levee?

2nd Place: Richard August, Mitchell Fillinger & Dashawn Renard - Benjamin Franklin Elementary School, Teacher: MiWha Fontenot, Rebuilding Our Wetlands Through River Diversions

3rd Place: Amanda Poissant & Peyton Russo - T.H. Harris Middle School, Teacher: Don Shannon, Earthquakes: Shake Rattle and Roll

Senior Division:

1st Place: Jessica Kelly -Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The effect of wind on model structures modified for post-Katrina building codes

2nd Place: Clara Kornovich & Amanda Justrabo - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, The Effect of Red-Light Cameras on the Decelleration Rate of Cars

3rd Place: Jessica Wray - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, How Safe is our drinking water compared to EPA standards?

American Society for Nondestructive Testing

ASNT New Orleans Section is pleased to award to the winner of the Senior Division a cash prize in the amount of $200.00 and to the winner of the Junior Division a cash prize in the amount of $100.00

1st Place: Pricilla Burns - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, What are the Affects of X-rays on Seed Germination?

2nd Place: Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?


American Welding Society-New Orleans Section
A $150 check & certificate in the Senior Division and a $100 check & certificate in the Junior Division for the best project in the Welding or Materials Joining field. A certificate will be presented to the Honorable Mention winner.

Junior Division:

1st Place: Brooke Diehl - Ursuline Academy, Teacher: Jilly Brown, What Conditions will Cause Nails to Rust?

Senior Division:

1st Place:Dalton Duvio - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Metal Reacts with Hydrochloric Acid to Displace Hydrogen the Fastest?

Betty R. and Gene F. Van Norman Award
One Junior Division award and one Senior Division award of $100 each to an outstanding exhibit in the categories of Engineering and Mathematics.

Junior Division:

Michael Barnes - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, File compression programs

Senior Division: David Nguyen -John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of various types of turbines on the amount of electricty produced of a wind turbine?

Chlorine Chapter Iota Sigma Pi
Two $35 cash awards, t-shirt and plaque to an outstanding project by a female student in one of the following areas: Chemistry, Bio-Chemistry, Environmental Chemistry.
1st Place:Rebecca Tingstrom - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, Temperature and its effects on film "infected" with the vinegar syndrome

Dr. Daniel's Young Scientist Award
Cash award given to the 9th grade project that best demonstrates the scientific method of inquiry.

Senthil Natarajan - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, How do solar concentrators affect a solar cell's output?

Dr. James Truett Stewart, Sr.  Scientific Method Award
A certificate and $25 Certificate for the Best Senior Division projects demonstrating the scientific method of inquiry.
1st Place: Anna Landry - Ursuline Academy, Teacher: Kelly Williams, Killer Trees- Science of Allopathy.
2nd Place : Caleb Gestes - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Light Intensity and Ambient Temperature vs. Solar Cell Output.

3rd Place: Hozana Arceri - C.H.E.F. of GNO (Home School Association), Teacher: Lisa Arceri, Canyons - What Left This Evidence Behind?

Gulf Coast Safety and Training Group

The winners will recieve a medal. In addition to the medal they will receive an invite you to our Lafayette meeting to display their project for our membership. They will also be asked to join us for lunch along with a guest.

Loan Phan - Abramson Science & Technology School, Teacher: Ercan Baskurt, WCB vs Behavior and GPA

Paul Michael Westbrook - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Are Home Fire Sprinklers Worth the Cost?

Harahan Rotary Club

Heba Judeh - John Adams Middle School, Teacher: Charlene Byrd, Does an Environmentally Friendly Way of Cooking With a Solar Powered Oven Cook Just as Well as a Gas Oven?

Louisiana AHECS & LSUHSC

Junior Division:

Inah Hong - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, Does a Probiotic Yogurt Have More Live Bacteria than Generic Ones? Can yogurt Really Inhibit E. coli Growth?

Senior Division:

Tasneem Chowdhury - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The role of Src Kinase Lyn in Oncogenesis

MENSA - (The High IQ Society), N.O. Chapter
1st and 2nd place Senior Division and Junior Division awards will be presented for projects exhibiting intellectual achievement defined as the ability to learn and reason.
Junior Division:
1st Place: Kelvanje Williams - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, Finding area using density
2nd Place: Justina Brooks - Thomas Jefferson Middle High, Teacher: Judy Schmollinger, Levve Depth VS Amount Of Pressure

Senior Divison:

1st Place: Richard Tang - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, Efficiency of a Gravity Turbine compared to Geothermal Energy

2nd Place: Hozana Arceri - C.H.E.F. of GNO (Home School Association), Teacher: Lisa Arceri, Canyons - What Left This Evidence Behind?

Metairie Rotary Club

$150 cash award will be given for an outstanding Senior Division project that would have a benefit for our locality. $100 cash award will be given for an outstanding Junior Division project that would have a benefit for our locality.

Junior Division:

Keith Frank - Abramson Science & Technology School, Teacher: Engin Dogan, Algea power

Senior Division:

Nicola Zanchi - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The most effective sorbent in neutralizing oil in saltwater.


M.S. Benbow & Associates
First prize - $50; second prize - $25, for outstanding Senior Division investigative projects in the field of Electrical Engineering.
1st Place: Trevor Santos - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Infrared Communications vs. RF Communications

2nd Place: David Nguyen -John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of various types of turbines on the amount of electricty produced of a wind turbine?

NACE
A monetary award for the best project in the Senior category and a monetary award for the best project in the Junior category related to corrosion will be presented.
Junior Division:
Brooke Diehl - Ursuline Academy, Teacher: Jilly Brown, What Conditions will Cause Nails to Rust?

Evans Lewis III & Geoffery Noote - John Adams Middle School, Teacher: Charlene Byrd, Which Metal Will Rust Faster in Water: Copper, Iron, Or Steel?
Senior Division:
Josh Hanberry - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Paint Best Protects Carbon Steel From Rust in a Salt Water Environment?

Jordan Foley - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Corrosion of Carbon Steel

New Orleans Chapter Of Sigma Xi, Scientific Research Society Of North America
Four students in Junior Division who display a high level of individual effort in their science projects will receive a one year subscription to "American Scientist", a $25 gift certificate and a letter of congratulations.
Andrew Collins - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, How Accurate Are Dosing Devices?
Lina Alam - Ursuline Academy, Teacher: Jill Brown, Comparison of the amount of bacteria residing on stall door handles in different age group bathrooms at Ursuline
Benjamin Nettleton - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, How Does Distance Affect Magnet Strength

Corina Lopez - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, Is there lead in our soil?

New Orleans Federal Executive Board
To the outstanding exhibit on energy conservation and/or energy resource development, Senior and Junior Divisions: To each a Medallion with ribbon and a $200 Savings Bond.
Junior Division:Garland Pugh - Abramson Science & Technology School, Teacher: Engin Dogan, Biogas
Senior Division:Richard Tang - Benjamin Franklin High School, Teacher: David Ferris, Efficiency of a Gravity Turbine compared to Geothermal Energy

New Orleans Geological Society
For outstanding exhibits in Earth Sciences, Senior and Junior Divisions: 1st Prize: $100, 2nd Prize: $75, and 3rd Prize: $50. 1st Place winners and their teachers invited to NOGS spring meeting.
Junior Division:
1st Place: Jorge Abadin - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, Which Soils Can Bear the Most Weight?
2nd Place:Richard August, Mitchell Fillinger & Dashawn Renard - Benjamin Franklin Elementary School, Teacher: MiWha Fontenot, Rebuilding Our Wetlands Through River Diversions

3rd Place: Kevin Alvarado - John Curtis Christian, Teacher: Kathy Bush, What Bagged Material Would Have a Greater Effect on Stopping Flood Waters?
Senior Division:
1st Place:Jordan Badeaux - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Columbite Indicating Geochemical Evolution in Emmons Pegmatite
2nd Place: Matthew Stansbury - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Do Warmer Sea Surface Temperatures Cause Stronger Hurricanes to Form?
3rd Place: Hozana Arceri - C.H.E.F. of GNO (Home School Association), Teacher: Lisa Arceri, Canyons - What Left This Evidence Behind?

New Orleans Group of the Sierra Club

1st place award for an outstanding project in Senior Division of $100 and a one year subscription to the National Sierra Club magazine. 2nd place award for an outstanding project in Senior Division of $50 and a one year subscription to the National Sierra Club Magazine.

1st Place: Nicola Zanchi - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The most effective sorbent in neutralizing oil in saltwater.

2nd Place: Shay Abdullah - Abramson Science & Technology School, Teacher: Hasan Sazci, Have money to burn?

Orleans Medical Society Alliance
$200 savings bond and certificate (1st place) and $100 savings bond and certificate (2nd place) in the area of Medicine and Health, Senior Division.
1st Place: Jingxuan Wang - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, An Efficient System to Deliver Oligonucleotides to Mammalian Cells.
2nd Place: Alex Williams - Abramson Science & Technology, Teacher: Hasan Sazci, Age vs BMI

Pontchartrain Astronomy Society
Free one-year membership in the organization and subscription to "Sky & Telescope" magazine to an outstanding exhibit in the field of astronomy or a related field. Second and third prizes will be a one-year subscription to "Astronomy" magazine.

Junior Division:

Iyron Aubert - Abramson Science & Technology School, Teacher: Sibel Cankurt, How far is the moon?

Senior Division:

1st Place: Patrice Delahoussaye - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, TWhy Do Meteors Cause Craters?
2nd Place: Ashley Laurent - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Katie Higgins, Telescope lens magnification and clear observation

Society of American Military Engineers (SAME)

A 1st place award of $150 and a 2nd place award of $75 in both divisions for the "Best Engineering Project" as determined by our judges.

Junior Division:

1st Place: Jorge Abadin - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, Which Soils Can Bear the Most Weight?

2nd Place: Destin Bailey - Ruppel Academy, Teacher: Michelle Leonard, Does the Design Effect the Strength of a Bridge?

Senior Division:

1st Place: Rachel Barnes - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of various additives on the strength of cement cylinders

2nd Place: Josh Barksdale - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, What's the Best Building Material to Use--Plywood, Particial Board, or Fiber Board?

Society Of Petroleum Engineers (SPE), Inc.
One cash prize of $75 in the Senior Division and one cash prize of $50 in the Junior Division for outstanding Energy related projects.
Junior Division:

1st Place: Tia Yarls - Abramson Science & Technology, Teacher: Irfan Demir, Density trapped

2nd Place: Nisa Smith - McDonough 35 Junior/High School, Teacher: Tracy Henderson, How Saltwater Effects Metals?

3rd Place:Evans Lewis III & Geoffery Noote - John Adams Middle School, Teacher: Charlene Byrd, Which Metal Will Rust Faster in Water: Copper, Iron, Or Steel?

Society Of Women Engineers - Greater New Orleans Section
An award for an outstanding project by a female in Engineering (Senior Div.); An award for an outstanding project by a female in Mathematics (Junior Div.).
Junior Division: Camille Tiemann - Ursuline Academy, Teacher: Jill Brown, What surface produces the most friction on a toy car?
Senior Division: Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?

Structural Engineering Institute of the American Society of Civil Engineers

Junior Division:

1st Place: Destin Bailey - Ruppel Academy, Teacher: Michelle Leonard, Does the Design Effect the Strength of a Bridge?

2nd Place: Nicolas James - T.H.Harris Middle School, Teacher: Don Shannon, Lay Low: How They Engineer Buildings to Withstand Natural Disasters.Senior Division:

1st Place: Gavin Pitre - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, "Wood" You Believe it?

2nd Place: Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?

U.S. Department Of Agriculture - Agricultural Research Service
A plaque, one year's subscription to Agricultural Research, and VIP visit to our facility to the best project demonstrating improvement in either utilization or safety of agricultural products in both the Senior and Junior Divisions.

Junior Division:

Keith Frank - Abramson Science & Technology School, Teacher: Engin Dogan, Algea power

Senior Division:

Ambert Yeh - Benjamin Franklin High School, Teacher: Julie Wesley, The Effects of Polyethylene Glycol on Peanut Allergens.

Women For A Better Louisiana
A $50 cash award in both the Junior and Senior Divisions for outstanding projects stressing environmental concerns.
Junior Division: Danya Tango - Meisler Middle School, Teacher: Leslie Nick, The Effect of Forces on Levee Infrastructure
Senior Division:Jessica Wray - Haynes Academy for Advanced Studies, Teacher: Susan Stephens, How Safe is our drinking water compared to EPA standards?

Return to top of page

National Awards

American Meteorological Society
Society will award two (2) certificates for Outstanding Achievement to student exhibitors in the Senior Division (unless in the judges' opinion, exhibits in that division are less meritorious than Junior Division exhibits).
1st Place: Matthew Stansbury - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Do Warmer Sea Surface Temperatures Cause Stronger Hurricanes to Form?

2nd Place: Julie Cao - Abramson Science & Technology School, Teacher: Hasan Sazci, Hunting Down Hurricanes

American Psychological Association
Association will award one (1) certificate recognizing outstanding research in psychology under the category of behavioral and social sciences.
Nastassia Porto - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, How clothing choices affect friendship preferences in high school females

ASM International Foundation
Foundation will award one medallion & certificate recognizing the winner of the best materials engineering project.
Rachel Barnes - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effect of various additives on the strength of cement cylinders

Association For Women Geoscientists Foundation
Association will provide one award certificate to a female student whose project, in the opinion of the judges, exemplifies high standards of innovativeness and scientific excellence in the geosciences.
Nicola Zanchi - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The most effective sorbent in neutralizing oil in saltwater.

Intel Excellence in Computer Science
Intel will award a certificate and a $200 cash prize to the first place winner in Computer Science in the Senior Division.

Darien Kelly - Abramson Science & Technology School, Teacher: Elkhan Akhundov, Efficient Networking

Mu Alpha Theta
Organization will provide one (1) certificate to the individual or group project, from grades 9-12, demonstrating the most challenging, thorough, and creative investigation of a problem involving modern mathematics. This award is not restricted to projects entered in the Mathematics category. Award winners will be listed on Mu Alpha Theta's web site.
Andrew Moskau - John Curtis Christian, Teacher: Cathy Boucvalt, Did the Bowl Championship Series (BCS) Formula Get it Right?

National Society Of Professional Engineers
The National Society of Professional Engineers and Professional Engineers in Industry will award one (1) certificate, an NSPE Innovative Engineering Award lapel pin, and supporting materials, to the most outstanding engineering project in grades 7-12.
Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?

NOAA National Oceanic and Atmospheric Administration
NOAA will award one certificate and NOAA medallion to a student, selected from among all the general award categories, whose research emphasizes NOAA's mission to understand and predict changes in Earth's environment and conserve and manage coastal and marine resources to meet our Nation's economic, social, and environmental needs.

Joseph Cheatham - Abramson Science & Technology School, Teacher: Sibel Cankurt, Global Warming

Ricoh Sustainable Development Award
One individual or team projects whose principles and technical innovations offer the greatest potential for increasing our ability to grow environmentally friendly and socially responsible businesses. Winner(s) will receive a one-year subscription to Science New Magazine. Award recipients and their sponsoring teachers are each eligible to win a Ricoh digital camera in an international drawing.
1st Place: Shay Abdullah - Abramson Science & Technology School, Teacher: Hasan Sazci, Have money to burn?

2nd Place: Ngoc Nguyen - Abramson Science & Technology School, Teacher: Ersin Bulent, Fire Retardant Paint.

3rd Place: Celeste Knudsen - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The effectiveness of recycled materials as insulation material

Society for In Vitro Biology
The Society for In Vitro Biology will recognize the most outstanding 11th grade student exhibiting in the areas of plant or animal in vitro biology or tissue culture. The student will receive a certificate and publicity in the society's newsletter or website, www.sivb.org.

Ariel Gaines - Ursuline Academy, Teacher: Elizabeth Harney, A Comparative Study of the Antibacterial Effectiveness of Certain Herbs and Antibiotics.

Stockholm Junior Water Prize
The best three water-related Senior Division science fair projects will receive and award certificate and possibly advance to the State Stockholm Junior Water Prize competition.

1st Place: Don Vu - John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of temperature on coral bloom?

2nd Place: Randall Fox - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The health of marsh grass in different aras of Louisiana

3rd Place: Shahed Mahmud - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The effect of soil type on water retention.

U.S. Army

The Department of the Army will provide awards for scientific/engineering excellence to Senior Division projects in the categories of Engineering, Environmental Science (may include projects in Earth and Space or Environmental Sciences), Mathematics/Computer Science, Life Sciences (may include projects in Behavioral and Social Sciences, Medicine and Health, Microbiology, Animal Sciences, or Plant Sciences), and Physical Sciences (may include projects in Biochemistry, Chemistry, or Physics). Winners will receive a Certificate of Achievement and a tangible award. The best project from the five areas will also receive a bronze medallion.

1st Place: Shahed Mahmud - Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, Teacher: Janell Simpson, The effect of soil type on water retention.

2nd Place: Ariel Gaines - Ursuline Academy, Teacher: Elizabeth Harney, A Comparative Study of the Antibacterial Effectiveness of Certain Herbs and Antibiotics.

3rd Place: Gerardo Hidalgo - Thomas Jefferson Senior High, Teacher: Judy Schmollinger, T3: Probability

4th Place: Shuang Chen - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The magneto-optic effect on gold and magnetite thin films

5th Place: Jenny Nguyen - Abramson Science & Technology School, Teacher: Yunus Bicici, Microwave Radiation

U.S. Air Force

Four awards in the Senior Division to outstanding projects in Engineering, Math, Physics and Computer Science.  Winners receive an AFROTC backpack, T-shirt and a leather CD case.

Brandon Theodore - Abramson Science & Technology, Teacher: Hasan Sazci, Pick an Area

Mobolaji Williams - Benjamin Franklin High School, Teacher: Lisa Hartman, The Determination of a New Voltage-Temperature Relationship in Bismuth Telluride

David Nguyen -John Ehret High School, Teacher: Donna Donahoe, What is the effect of various types of turbines on the amount of electricty produced of a wind turbine?

Ashley Spooner - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's In Your Concrete?

U.S. Department of the Navy
Certificates of accomplishments presented to Junior Division winners. A certificate and $50 gift certificate will be presented to Senior Division winners.
Junior Division:
Michael Barnes - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, File compression programs
Jorge Abadin - Christian Brothers, Teacher: Bro. Laurence Konersmann, Which Soils Can Bear the Most Weight?

Senior Division:
Ambert Yeh - Benjamin Franklin High School, Teacher: Julie Wesley, The Effects of Polyethylene Glycol on Peanut Allergens.
Jingxuan Wang - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, An Efficient System to Deliver Oligonucleotides to Mammalian Cells.
Mobolaji Williams - Benjamin Franklin High School, Teacher: Lisa Hartman, The Determination of a New Voltage-Temperature Relationship in Bismuth Telluride

U.S. Metric Association
Association will award a certificate to the student whose project involves a significant amount of quantitative measurement and which best uses the Metric System for those measurements.
Kelvanje Williams - Abramson Science & Technology School, Teacher: Evren Culha, Finding area using density

U.S. Public Health Services
Department will award one certificate signed by the Surgeon General for recognition of an outstanding student project that creatively illustrates the Surgeon General’s focus on promoting healthy lifestyles through the benefit of physical activity, balanced nutrition, injury prevention, and avoidance of tobacco and substance abuse.

Junior Division:

Sarah McCallum - Ruppel Academy, Teacher: Michelle Leonard, Do Different Types of Orange Juice Contain the Same Amount of Vitamin C?

Senior Division:Alex Williams - Abramson Science & Technology, Teacher: Hasan Sazci, Age vs BMI

Yale Science & Engineering Association, Inc.
YSEA will award a certificate and medallion to an outstanding 11th grade project in one of the following areas: Computer Science, Engineering, Physics or Chemistry. 
Shuang Chen - Benjamin Franklin High School, Teacher: Clare Davis-Wheeler, The magneto-optic effect on gold and magnetite thin films

 
Go to GNOSEF home page Information for Students Information for Teachers Information for Judges Information for Sponsors Go to University of New Orleans home page. Go to International Science and Engineering Fair home page. Go to Tulane University home page.