2004 Official Winners List

Photos
Beside some awards, click on the thumbnail to see larger photo. A photo is not available for every award. Where a clear photo was available, and the student and award were identifiable, the photo is included.

Included on this page are the following awards and categories. Select one to jump to that category.

Grand Award Winners
Junior Division
Benjamin Tullier — Christian Brothers School, Teacher: Bro. Laurence Konersman, Concrete Mixes
Margaret Klotz — St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Do Plants Get 'High' on Minerals?
Senior Division
Gracia Aguilar — John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Effects of In-situ Bioremediation on Gasoline Contaminated Soil
Kayla Green — John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Percent Medium Used for Incubation on Hypnospore Zoosporulating of Perkinsus Marinus Found on Crassostrea Virginica?
Betsy Lopez — East Jefferson High School (alternate), Teacher: Cheryl Offner, Determination of the Process of Phytoremediation in Pontederia Cordata in Jefferson Parish Drainage Canals

Outstanding Teacher Award
The teacher sponsor with the greatest number of student winners in 14 of the Senior Division categories.
LaWana Stewart — Benjamin Franklin High School

GNOSEF Board Teacher/Mentor Award
$1,000 to the teacher/mentor who has "gone the extra mile" to support their students. Parents, GNOSEF board, committee members, and volunteers are not eligible for this award.
Don Shannon — St. Clement of Rome School

Return to top of page

Category Awards — Junior Division

Biological Science
1st Place — Margaret Klotz - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Do Plants Get 'High' on Minerals?
2nd Place — Cameron Elmer - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Do Electromagnetic Fields Affect Mealworm Growth?
3rd Place — Erin Jacobs - J. D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, How Strong are Different Types of Eggs?
Honorable Mention — Jean-Pierre Simmons - Christian Brothers School, Teacher: Bro. Laurence Konersman, Effects of Music on the Growth of Plants

Earth & Space
1st Place — Christopher Bianchi - St. Stephen Catholic School, Teacher: Patricia Mata, The Importance of Nutrients of Phytoplankton Growth in the Mississippi River Water
2nd Place — Miranda Hajishengallis - Academy of the Sacred Heart, Teacher: Dr. Deborah McCarthy, How Efficient is the Lettuce Seed Bioassay For Determining the Toxicity of Chemical Compounds?
3rd Place — Michael Westbrook - John Curtis Christian School, Teacher: Kathy Bush, What Can the Sun Do?
Honorable Mention — Megan Fuller - Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, Do Canals Increase Soil Erosion?

Mathematics & Computers
1st Place — Emile Stieffel - Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, Could The Greeks Have Done It?
2nd Place — Madeline Osbrink - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Statistical Analysis Shouldn't 'Bug' You
3rd Place — Lartique Poche - St. Stephen Catholic School, Teacher: Patricia Mata, Follow The Black Line
Honorable Mention — Emma Mattesky - Academy of the Sacred Heart, Teacher: Dr. Deborah McCarthy, What Factors Affect the Popping Ability of Popcorn?

Physical Science
1st Place — Benjamin Tullier - Christian Brothers School, Teacher: Bro. Laurence Konersman, Concrete Mixes
2nd Place — Erica Kelly - J.D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, Which Contaminant Corrodes Stainless Steel Faster?
3rd Place — Stephanie Fitzmorris - J.D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, Can the Elevation of a Pump Outlet Affect the Flow Rate?
Honorable Mention — Brad Burkett - Theodore Roosevelt Middle School, Teacher: Gail Cupit, Does the Material Surrounding Sound Affect the Noise Level?

Team Projects
1st Place — Tess Genco, Jennifer Miner, & Natalie Jeansonne - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Aromatherapy, Scents of Nonsense?
2nd Place — Sarah Mercatante & Brille Smith - St. Benilde School, Teacher: Cecilia Wilson, Surface Tension, Cohesion and Adhesion
3rd Place — Antoine Smith & Travis St. Junior - Marian Central Catholic School, Teacher: Erma Tyler, What Metal Conducts Heat the Fastest?
Honorable Mention — Sarika Mirchandani & Chloe Voiron - Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, The Effect of Caffeine on Plants

Return to top of page

Category Awards — Senior Division

Behavioral Science
1st Place — Alex Kronberger - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, Effects of Video Games on the Stress Levels of 10-12 Years Old
2nd Place — Ryan Wee - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effect of Scopolamine onConsolidation of Rats in the Water Maze

Biochemistry
1st Place — Christen Rhody - Ursuline Academy, Teacher: David Lindsey, How Can Acidic Food Affect Aluminum Foil?
2nd Place — Ebony Cook - McDonogh 35 High School, Teacher: Iris Davis, The Fermentation Process
3rd Place — Heather Chau - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effect of Ingredients on Cookies' Baking Time
Honorable Mention — Emily Webb - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, Effects of Acid and Carbonation in Soft Drinks on Various Items

Botany
1st Place — Sullivan Fortner - McDonogh 35 High School, Teacher: Andrea Walker, Do Insecticides Affect the Germination of Radish Seeds?
2nd Place — Jessica May - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, Salinity: Humus Friend or Foe?
3rd Place (tie) — Erica Gueldner - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Super-Enriched Water with Oxygen - Does This Make a Difference?
3rd Place (tie) — Edvidge Bibbins - Ursuline Academy, Teacher: David Lindsey, The Effect of Vitamin C on Radish Seed Germination

Chemistry
1st Place — Elizabeth Dupont - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, Effect of a Fabric's Ability to Absorb
2nd Place — Maren Leopold - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, To Weld or Not to Weld: Corrosion is the Question
3rd Place — Gabriele Bridges - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Common Household Fabrics Burn Faster?

Computer Science
1st Place — Richard Talens - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Approaching Infinity - A Datatype that Allows Any Numerical Computation
2nd Place — Ryan Sakauye - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, 3D Graphics Rendering Using Java
3rd Place — Elliott Seyler - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Digital Attendance Tracking and Attendance Controls in Schools
Honorable Mention — Atif Riaz - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Online Book Exchange

Earth & Space
1st Place — Richard Carman - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effects of Storm Activity on Water Quality in Lake Pontchartrain
2nd Place — Kaile LeBlanc - Ursuline Academy, Teacher: David Lindsey, Can a Base Solution Provide Protection From Acid Rain on Marble?
3rd Place — Dodie Nolan - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, How Sun Spots Affect the Propagation of Ham Radios: Soaking Up the Sun and Waves

Engineering
1st Place — Rastin Rastgoufard - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Slope Detection Vehicle (SDV) Using LEGO Mindstorms Robotic Invention System 2.0
2nd Place — Mark Gabriel - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Transfer of Audio Signals via Modulated Light Signals
3rd Place — Danielle Brandt - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, What's Shaking?
Honorable Mention — Brian Truong - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Wire Guage on Generator Output?

Environmental Science
1st Place — Gracia Aguilar - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Effects of In-situ Bioremediation on Gasoline Contaminated Soil
2nd Place — Betsy Lopez - East Jefferson High School, Teacher: Cheryl Offner, Determination of the Process of Phytoremediation in Pontederia Cordata in Jefferson Parish Drainage Canals
3rd Place — Gabrille Martinez - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Does Time Affect the Validity of Fingerprints Exposed to the Environment?

Gerontology
2nd Place — Katherine Goldstein - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effect of Age on the Amount of Influence on Teens
3rd Place — Molly Weidemann - Ursuline Academy, Teacher: David Lindsey, The Effects of Age and Fatigue on Muscle Action
Honorable Mention — Brittany Robinson - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, Use It or Lose It

Mathematics
1st Place — Danielle Chauvin - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's the Aspect Ratio Got To Do With It?
2nd Place (tie) — Bao Tran - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Are Corollaries More Precise with Superjacent Probability?
2nd Place (tie) — Julia Ramsey - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, When in Doubt, Pick C?: An Examination of Standardized Answer Ratios

Medicine & Health
1st Place — Cindy Cheng - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effects of Melatonin on Cancer Growth
2nd Place — Ronak Kedia - Benjamin Franklin High School, Teacher: Mary Gubala, The Effect of Garlic on the Growth of Human Breast Cancer Cells in Vivo
3rd Place — Seema Qayum - Ursuline Academy, Teacher: David Lindsey, To Organic or To Not
Honorable Mention — Bennord Lee - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Sunny Days

Microbiology
1st Place — Kayla Green - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Percent Medium Used for Incubation on Hypnospore Zoosporulating of Perkinsus Marinus Found on Crassostrea Virginica?
2nd Place — Christina Cruz - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, Resistance to Antibacterial Agents: Germs Fight Back
3rd Place — Amanda Fiqueroa - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effect of Grape Seed Extract on the Susceptibility of Staphlococcus Aureus a Betalactum Antibiotic
Honorable Mention — John Stetto - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, The Effects of Types of Storage on the Amount of Cheese Mold Growth

Physics
1st Place (tie) — Renaldo Webb - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Can a Weapon's Density Affect Blood Spatter?
1st Place (tie) — Basem Darwish - East Jefferson High School, Teacher: Cheryl Offner, The Effect of PMMAdoped in Three Different Laser Dyes and the Wavelength of a HeNe on the Width of the Multiple Diffraction Rings
2nd Place — Zach Peterson - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, Effects of Different Temperatures on the Bounce of a Baseball
3rd Place — Amanda Pierce - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, The Loss of Light By Transmitting it through a Media
Honorable Mention — Karsten Becnel - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effect of Different Lens Contour on the Amount of Solar Energy Captured

Team Projects
1st Place — Sara Rahman & Mandini Jayakrishma - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effect of Agarose Concentration on the Migration of DNA Fragments During Gel Electrophoresis
2nd Place — Todd Galliot & Johnny Walker - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, With a Rope Pump, Which Height of Pipe Will Lift the Greatest Volume of Water?
3rd Place — Jasmine Goodjoint & Jalence Isles - Benjamin Franklin High School, Teacher: Mary Gubala, The Effects of the Amount and Presence of Rhizobium Inoculum on the Growth and Development of Clover and Soybean

Zoology
1st Place — Meredith Schafer - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, Purrfect Repallants?
2nd Place — Elizabeth Pritchard - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effect of the Amount of Food Available on Spider Web Production in Long Legged Cellar Spiders and Golden Orb Weaver Spiders
3rd Place — Dannish Siddique - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, The Formosan Termite Takes a Bite
Honorable Mention — Cecilia Stevenson - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Hot Steamy Doddle Bug Relations

Return to top of page

Local Awards

Air Force ROTC
Three awards in the Senior Division to outstanding projects in Engineering, Math, Physics and Computer Science. Winners receive an AFROTC backpack, T-shirt and gym shorts.
Danielle Brandt — Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, What's Shaking?
Danielle Chauvin — Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, What's the Aspect Ratio Got To Do With It?
Renaldo Webb — John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Can a Weapon's Density Affect Blood Spatter?

American Institute Of Aeronautics And Astronautics - Greater New Orleans Section
Awards will be given for 1st, 2nd, and 3rd places respectively in the areas of space science, engineering or physics.
1st Place — Caitlain Johnson - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Elliptical Orbit of the Moon
2nd Place — Joshua Hutchinson - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effects of Three Types of Steel on Bridge Stability
3rd Place — Kirk Bush - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, The Absence of Buoyancy-driven Convection in a Micro Gravity Environment Will Result in Fewer inclusions Than Crystals Grown in Earth

American Institute Of Chemcial Engineers - N. O. Section
Two $75 awards to the best projects in Engineering (with emphasis on chemical engineering) in either Junior or Senior Divisions.
Gracia Aguilar — John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Effects of In-situ Bioremediation on Gasoline Contaminated Soil
Megan Graves — Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, The Effects of Oxygenated Water, Salt, and Electrical Current on Rust in Black Oxide

American Society Of Civil Engineers - New Orleans Branch
A 1st place award of $75 and a 2nd place award of $50 in both divisions for outstanding projects dealing with principles of Civil Engineering which build the quality of life, including soil, water, the environment, structures, transportation and mapping.
Junior Division, 1st Place — Sarah Grodsky - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Now You See Them. Now You Don't. Louisiana's Vanishing Wetlands
Junior Division, 2nd Place — Eric Lorio - St. Angela Merici School, Teacher: Laure McCloskey, The Power of Pulleys
Senior Division, 1st Place — Maren Leopold - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, To Weld or Not to Weld: Corrosion is the Question
Senior Division, 2nd Place — Joseph Simon - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, Effect of Model Types on Load Holding Capacity

American Society Of Civil Engineers - N. O. Branch Structures Committee
A 1st place award of $75 and a 2nd place award of $50 in both divisions for outstanding projects dealing with principles of Structural Engineering (fields of design and construction) which better the life standards of the society.
Junior Division, 1st Place — Benjamin Tullier - Christian Brothers School, Teacher: Brother Laurence Konersman, Concrete Mixes
Junior Division, 2nd Place — Emile Stieffel - Arden Cahill Academy , Teacher: Debbie Talmadge, Could The Greeks Have Done It?
Senior Division, 1 st Place — Joshua Hutchinson - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effects of Three Types of Steel on Bridge Stability
Senior Division, 2nd Place — Danielle Brandt - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, What's Shaking?

American Welding Society-New Orleans Section
A $150 check & certificate in the Senior Division and a $100 check & certificate in the Junior Division for the best project in the Welding or Materials Joining field. A certificate will be presented to the Honorable Mention winner.
Junior Division — Erica Kelly - J.D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, Which Contaminant Corrodes Stainless Steel Faster?
Senior Division — Maren Leopold - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, To Weld or Not to Weld: Corrosion is the Question
Honorable Mention — Megan Venture - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, What Affects the Corrosion of a Stainless Steel Nail?

Armed Forces Communications Electronic Association (AFCEA)
$100, $75, and $50 for first, second, and third places, respectively, along with a medal to each for outstanding High School Math/Computer Science and Communications projects in the Junior and Senior Divisions.
Junior Division, 1st Place — Benjamin Tullier - Christian Brothers, Teacher: Brother Laurence Konersman, Concrete Mixes
Junior Division, 2nd Place — Eric Lorio - St. Angela Merici School, Teacher: Laure McCloskey, The Power of Pulleys
Junior Division, 3rd Place — Lindsey Bock - Crescent City Baptist School, Teacher: Mr. Williamson, Which Vegetable Produces the Most DNA?
Senior Division, 1st Place (tie) — Ryan White - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, What is the Effect of Gamma Radiation on the Growth and Germination of Brassica Rapa?
Senior Division, 1st Place (tie) — Wasin Muhammad - McDonogh 35 High School, Teacher: Andre Varnado, What Type of Medicine Best Reduces Acid Reflux Disease?
Senior Division, 2nd Place (tie) —  Dayna Jimison - Alfred Bonnabel High School, Teacher: Mirmala Pandian, "I've Found a Cure for the Common Cold"
Senior Division, 2nd Place (tie) —  Hanady Asad - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Does an Authoritative False Statement Have an Effect on the Memory of Adolescent Females?
Senior Division, 3rd Place (tie) — Alexis Englade - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, To Rinse or Not to Rinse?
Senior Division, 3rd Place (tie) — Dannish Siddique - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, The Formosan Termite Takes a Bite

Bell South
A plaque for the outstanding exhibit in telecommunications in both divisions.
Junior Division — Gregory Tobin - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Electricity, Magnets and More.
Senior Division — Joshua Hutchinson - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effects of Three Types of Steel on Bridge Stability

Center For Molecular And Human Genetics
The Senior Division winner will be awarded a Palm Pilot. The Junior Division winner will receive a gold medal.
Junior Division — Lindsey Bock - Crescent City Baptist School, Teacher: Mr. Williamson, Which Vegetable Produces the Most DNA?
Senior Division — Divya Japa - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, The Effects of Cyochrome P450 2C9 Gene Mutations on Warjarin Metabolism in Humans

Chlorine Chapter Iota Sigma Pi
A $35 cash award, t-shirt and plaque to an outstanding project by a female student in one of the following areas: Chemistry, Bio-Chemistry, Environmental Chemistry.
Ebony Cook — McDonogh 35 High School, Teacher: Iris Davis, The Fermentation Process

Clio Sportsman's League
A $100 Savings Bond in both the Senior and Junior Divisions for outstanding projects related to conservation; this is a memorial award in honor of past member J. Gerard Waguespack.
Senior Division —
Betsy Lopez — East Jefferson High School, Teacher: Cheryl Offner, Determination of the Process of Phytoremediation in Pontederia Cordata in Jefferson Parish Drainage Canals
Kelly Duroncelet — Benjamin Franklin High School , Teacher: LaWana Stewart, The Effects of Ground Cover on Soil Erosion

Commissioner Bob Odom 'Best In Agriculture And Forestry' Acheivement Award
A student presenting an agriculture or forestry related project in the junior and senior divisions will each receive an award certificate and a $50 U.S. Savings Bond.
Junior Division — Margaret Klotz - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Do Plants Get 'High' on Minerals?
Senior Division — Dannish Siddique - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, The Formosan Termite Takes a Bite

Dr. James Truett Stewart, Sr. Scientific Method Award
A certificate and $25 Certificate for the Best Senior Division projects demonstrating the scientific method of inquiry.
Elizabeth Pritchard — Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effect of the Amount of Food Available on Spider Web Production in Long Legged Cellar Spiders and Golden Orb Weaver Spiders
Kirk Bush — John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, The Absence of Buoyancy-driven Convection in a Micro Gravity Environment Will Result in Fewer inclusions Than Crystals Grown in Earth
Sullivan Fortner — McDonogh 35 High School, Teacher: Andrea Walker, Do Insecticides Affect the Germination of Radish Seeds?
Tommy Mouledous — Crescent City Baptist School, Teacher: Dave Prentice, What Type of Wire Conducts Electricity Best?

Dorothy Van Lue Habeeb Award
A $75 annual award to the outstanding Senior Division winner in the Chemistry category and a $25 annual award to the outstanding Junior Division winner in the Physical Sciences category.
Junior Division — Benjamin Tullier - Christian Brothers, Teacher: Brother Laurence Konersman, Concrete Mixes
Senior Division — Elizabeth Dupont - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, Effect of a Fabric's Ability to Absorb

Gulf Coast Safety & Training Group
Awards to the best projects in the Junior and Senior Division related to the safety industry.
Junior Division — Brad Burkett - Theodore Roosevelt Middle School, Teacher: Gail Cupit, Does the Material Surrounding Sound Affect the Noise Level?
Senior Division — Gabriele Bridges - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Common Household Fabrics Burn Faster?

Kulkarni Consultants
A $50 cash award to one project in the Senior Division and a $50 cash award to one project in the Junior Division.
Junior Division — Emile Stieffel - Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, Could the Greeks Have Done It?
Senior Division — Maren Leopold - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, To Weld or Not to Weld: Corrosion is the Question

Lockheed Martin Space Systems Company
Awards to winners of both Junior and Senior Divisions in the categories of Space Science and Engineering.
Senior Division — Kenny Knight - Crescent City Baptist School, Teacher: Dave Prentice, How Speakers Work

Louisiana Engineering Advancement Program (LEAP)
$100 savings bonds to the best middle school and high school projects from students registered in the Louisiana Engineering Advancement Program.
Junior Division —
Allen Do - Theodore Roosevelt Middle School, Teacher: Kathryn Kogos, How Does Rubber Contract?
Brad Burkett — Theodore Roosevelt Middle School, Teacher: Gail Cupit, Does the Material Surrounding Sound Affect the Noise Level?
Sobia Afshad — Theodore Roosevelt Middle School, Teacher: Kathryn Kogos, How Far Can a Car Travel on Different Surfaces?
Tasroba Musrat — Theodore Roosevelt Middle School, Teacher: Kathryn Kogos, Which Material Makes the Best Conductor?
Andrew Pancamo — J. D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, Does Microwave Radiation Affect the Germination of Basil Seeds?
Senior Division —
Atif Riaz — Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Online Book Exchange
Bennord Lee — John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Sunny Days
Ryan White — John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, What is the Effect of Gamma Radiation on the Growth and Germination.
Joshua Hutchinson — Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Effects of Three Types of Steel on Bridge Stability
Mark Gabriel — Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Transfer of Audio Signals via Modulated Light Signals
Brian Truong —- John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Wire Guage on Generator Output?
Bao Tran — John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Are Corollaries More Precise with Superjacent Probability?
Kirk Bush — John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, The Absence of Buoyancy- driven Convection in a Micro Gravity Environment Will Result in Fewer inclusions Than Crystals Grown in Earth

MENSA - (The High IQ Society), N.O. Chapter
1st and 2nd place Senior Division and Junior Division awards will be presented for projects exhibiting intellectual achievement defined as the ability to learn and reason.
Junior Division, 1st Place — Allen Do - Theodore Roosevelt Middle School, Teacher: Kathryn Kogos, How Does Rubber Contract?
2nd Place — Garrett Thibodeau - Christian Brothers School, Teacher: Bro. Laurence Konersman, Effects of Caffeine on Memory
Senior Division, 1st Place — Bryan Ramson - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effect of the Amount of Power Supplied to a Rail Gun on the Speed of its Projectile?
Senior Division, 2nd Place — Rastin Rastgoufard - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Slope Detection Vehicle (SDV) Using LEGO Mindstorms Robotic Invention System 2.0

Metairie Rotary Club
Senior Division: $150 Award; Junior Division: $50 Award for an outstanding exhibit.
Junior Division — Christopher Bianchi - St. Stephen Catholic School, Teacher: Patricia Mata, The Importance of Nutrients of Phytoplankton Growth in the Mississippi River Water
Senior Division — Betsy Lopez - East Jefferson High School, Teacher: Cheryl Offner, Determination of the Process of Phytoremediation in Pontederia Cordata in Jefferson Parish Drainage Canals

M.S. Benbow & Associates
First prize - $50; second prize - $25, for outstanding Senior Division investigative projects in the field of Electrical Engineering.
1st Place — Mark Gabriel - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, The Transfer of Audio Signals via Modulated Light Signals
2nd Place — Brian Truong - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Wire Guage on Generator Output?

New Orleans Chapter Of Sigma Xi, Scientific Research Society Of North America
Four students in Junior Division who display a high level of individual effort in their science projects will receive a one year subscription to "American Scientist", a $25 gift certificate and a letter of congratulations.
Michael Westbrook — John Curtis Christian School, Teacher: Kathy Bush, What Can the Sun Do?
Lartique Poche — St. Stephen Catholic School, Teacher: Patricia Mata, Follow the Black Line
Erin Jacobs — J. D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, How Strong are Different Types of Eggs?
Ryan Sanders — Vernon Haynes Middle School, Teacher: Mrs. Paddock, Do Cell Phones Interfere with Driving?

New Orleans Federal Executive Board
To the outstanding exhibit on energy conservation and/or energy resource development, Senior and Junior Divisions: To each a Medallion and a $200 Savings Bond.
Junior Division — Emile Stieffel - Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, Could The Greeks Have Done It?
Senior Division — Maren Leopold - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, To Weld or Not to Weld: Corrosion is the Question

New Orleans Geological Society
For outstanding exhibits in Earth Sciences, Senior and Junior Divisions: 1st Prize: $100, 2nd Prize: $75, and 3rd Prize: $50. 1st Place winners and their teachers invited to NOGS spring meeting.
Junior Division, 1st Place — None Awarded
2nd Place — Bobby Marrero - Crescent City Baptist School, Teacher: Mr. Williamson, Topography of Mars
3rd Place: Sarah Grodsky — St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Now You See Them. Now You Don't. Louisiana's Vanishing Wetlands
Senior Division, 1st Place — Kirk Bush - John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, The Absence of Buoyancy-driven Convection in a Micro Gravity Environment Will Result in Fewer Inclusions Than Crystals Grown in Earth
Senior Division, 2nd Place — Richard Carman - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effects of Storm Activity on Water Quality in Lake Pontchartrain
Senior Division, 3rd Place — Rebecca Magee - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, Does the Salinity of Water Affect the efficiency of Using Bioremediation to Clean up Oil Spills?

New Orleans Sierra Club
For both Senior and Junior Divisions, awards are: 1st Place award - $25 savings bond and Sierra Club membership, 2nd and 3rd Place awards - Sierra Club memberships.
Junior Division, 1st Place — Sarah Grodsky - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Now You See Them. Now You Don't. Louisiana's Vanishing Wetlands
Junior Division, 2nd Place — Megan Fuller - Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, Do Canals Increase Soil Erosion?
Junior Division, 3rd Place — Megan Teresi - St. Benilde School, Teacher: Cecilia Wilson, What Things are Biodegradable?
Senior Division, 1st Place — Betsy Lopez - East Jefferson High School, Teacher: Cheryl Offner, Determination of the Process of Phytoremediation in Pontederia Cordata in Jefferson Parish Drainage Canals
Senior Division, 2nd Place — Rebecca Magee - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, Does the Salinity of Water Affect the efficiency of Using Bioremediation to Clean up Oil Spills?
Senior Division, 3rd Place — Lauren Williamson - Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, The Effects of Different Water on Biomohalaria glabrata

Orleans Medical Society Alliance
$200 savings bond and certificate (1st place) and $100 savings bond and certificate (2nd place) in the area of Medicine and Health, Senior Division.
1st Place — Ronak Kedia - Benjamin Franklin High School, Teacher: Mary Gubala, The Effect of Garlic on the Growth of Human Breast Cancer Cells in Vivo
2nd Place — Cindy Cheng - Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effects of Melatonin on Cancer Growth

Pontchartrain Astronomy Society
Free one-year membership in the organization and subscription to "Sky & Telescope" magazine to an outstanding exhibit in the field of astronomy or a related field. Second and third prizes will be a one-year subscription to "Astronomy" magazine.
1st Place — Dodie Nolan - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, How Sun Spots Affect the Propagation of Ham Radios: Soaking Up the Sun and Waves
2nd Place — Richard Chevious - McDonogh 35 High School, Teacher: Andrea Walker, Moon's Distance
3rd Place — Amanda Pierce - Ursuline Academy, Teacher: Matt Lopez, The Loss of Light by Transmitting It Through a Media

Society Of Petroleum Engineers (Spe), Inc.
One cash prize of $75 in the Senior Division and one cash prize of $50 in the Junior Division for outstanding Energy related projects.
Junior Division —Anthony Martino - St. Stephen Catholic School, Teacher: Patricia Mata, More Battery for Your Buck
Senior Division — Brian Truong - John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Wire Guage on Generator Output?

Society Of Women Engineers - Greater New Orleans Section
An award for an outstanding project by a female in Engineering (Senior Div.); An award for an outstanding project by a female in Mathematics (Junior Div.).
Junior Division — Madeline Osbrink - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Statistical Analysis Shouldn't 'Bug' You
Senior Division — Danielle Brandt - Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, What's Shaking?

U.S. Department Of Agriculture - Agricultural Research Service
A plaque, one year's subscription to Agricultural Research, and VIP visit to our facility to the best project demonstrating improvement in either utilization or safety of agricultural products in both the Senior and Junior Divisions.
Junior Division — Margaret Klotz - St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Do Plants Get 'High' on Minerals?
Senior Division — Joel Carter - McDonogh 35 High School, Teacher: Andrea Walker, Does the Color of Light Effect Plant Growth?

Women For A Better Louisiana
A $25 cash award in both the Junior and Senior Divisions for outstanding projects stressing environmental concerns.
Junior Division — Erica Kelly - J.D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, Which Contaminant Corrodes Stainless Steel Faster?
Senior Division — Betsy Lopez - East Jefferson High School, Teacher: Cheryl Offner, Determination of the Process of Phytoremediation in Pontederia Cordata in Jefferson Parish Drainage Canals

Return to top of page

National Awards

American Meteorological Society

Society will award two (2) certificates for Outstanding Achievement to student exhibitors in the Senior Division (unless in the judges' opinion, exhibits in that division are less meritorious than Junior Division exhibits).
Kaile LeBlanc — Ursuline Academy, Teacher: David Lindsey, Can a Base Solution Provide Protection From Acid Rain on Marble?

American Psychological Association
Association will award one (1) certificate recognizing outstanding research in psychology under the category of behavioral and social sciences.
Amanda Cassingham — Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Color and Design Preferences of Children

ASM International Foundation
Foundation will award one medallion & certificate recognizing the winner of the best materials engineering project.
Gabriele Bridges — John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Which Common Household Fabrics Burn Faster?

Association For Women Geoscientists Foundation
Foundation will provide one award certificate to a female student whose project exemplifies high standards of innovativeness and scientific excellence in the geosciences.
Rebecca Magee — Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, Does the Salinity of Water Affect the Efficiency of Using Bioremediation to Clean up Oil Spills?

Discovery Young Scientist Challenge
DYSC will award a certificate, lapel pin and an entry booklet to the national competition. Nominees who complete the entry booklet will receive a t-shirt and will compete to become one of 400 semifinalists and one of 40 finalists that win an all expense paid trip to Washington, DC and a share of over $100,000 in scholarship monies and prizes.
Margaret Klotz — St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Do Plants Get 'High' on Minerals?
Benjamin Tullier — Christian Brothers School, Teacher: Bro. Laurence Konersman, Concrete Mixes
Tess Genco, Jennifer Miner, & Natalie Jeansonne — St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Aromatherapy, Scents of Nonsense?
Cameron Elmer — John Curtis Christian School, Teacher: Cathy Boucvalt, Do Electromagnetic Fields Affect Mealworm Growth
Emile Stieffel — Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, Could The Greeks Have Done It?
Christopher Bianchi — St. Stephen Catholic School, Teacher: Patricia Mata, The Importance of Nutrients of Phytoplankton Growth in the Mississippi River Water
Erica Kelly — J.D. Meisler Middle School, Teacher: Rebecca Breaud, Which Contaminant Corrodes Stainless Steel Faster?
Madeline Osbrink — St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Statistical Analysis Shouldn't 'Bug' You

Eastman Kodak Company
Company will provide one first place award for the best use of photographic images or digital image processing to gather data, solve a problem, or clearly explain the essence of a science project. The award will consist of a personalized Certificate of Recognition along with two Kodak Digital 35mm Onetime Use Cameras, one for the winning student and one for the sponsoring teacher.
Jonathan Hartmann — St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Gravity: Running The Numbers

Herbert Hoover Presidential Library Assocation
The Association will provide a medallion and certificate to the outstanding engineering project for the Fair.
Rastin Rastgoufard —Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Slope Detection Vehicle (SDV) Using LEGO Mindstorms Robotic Invention System 2.0

Intel Excellence In Computer Science
Intel will award a certificate and a $200 cash prize to the first place winner in Computer Science in the Senior Division.
Richard Talens — Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Approaching Infinity - A Datatype that Allows Any Numerical Computation

Intel Environmental Health And Safety
Intel will award a certificate and a $200 cash prize to the first place winner in Environmental Science in the Senior Division.
Gracia Aguilar — John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, Effects of In-situ Bioremediation on Gasoline Contaminated Soil

International Society For Optical Engineering
Organization will award a student whose project applies optics or photonics principles. Student will also be entered in a drawing for a cash award of $100.
Karsten Becnel — Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effect of Different Lens Contour on the Amount of Solar Energy Captured

Mu Alpha Theta
Organization will provide one (1) certificate to the individual or group project demonstrating the most challenging, thorough, and creative investigation of a problem involving modern mathematics. Award winners will be listed on Mu Alpha Theta's website.
Angie Vo — John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Inserting Various Numbers n into Cr and (1+x)n on the arrangements of Pascal's Triangle?

The NACE Foundation
The Foundation will award one certificate of merit for the best exhibit in either the Environmental Sciences or Engineering categories demonstrating awareness of the importance of controlling and preventing corrosion.
Maren Leopold —- Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, To Weld or Not to Weld: Corrosion is the Question

National Society Of Professional Engineers
The National Society of Professional Engineers will award one (1) certificate, supporting material, and one -year subscription to Engineering Times to the outstanding engineering project in grades 7-12.
Daniel Dwyer —Crescent City Baptist School, Teacher: Mr. Williamson, Which Trebuchet Design Works Best?

U.S. Department Of Health And Human Services
Department will award one certificate signed by the Surgeon General for a health-related project dealing with the healthy benefits of diet or exercise or the harmful effects of smoking.
Kenneth Buckman —Memorial Baptist Christian School, Teacher: Rebecca Bundick, Tobacco Smoke: The Equal Opportunity Killer

U.S. Metric Association
Association will award a certificate to the student whose project involves a significant amount of quantitative measurement and which best uses the Metric System for those measurements.
Zach Peterson —Benjamin Franklin High School, Teacher: Jill Rhoden, Effects of Different Temperatures on the Bounce of a Baseball

U.S. Navy and Marine Corps
Certificates of accomplishments presented to Junior Division winners. A certificate and $50 gift certificate will be presented to Senior Division winners.
Junior Division —
Gregory Tobin —St. Clement of Rome School, Teacher: Don Shannon, Electricity, Magnets and More.
Asyl Nachabe —Arden Cahill Academy, Teacher: Debbie Talmadge, Is More Better?
Senior Division —
Etay Rosenzweig —Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Testing for the Presence of Testosterone in Over-the-Counter Food Supplements
Kayla Green —John Ehret High School, Teacher: Don Comeaux, What is the Effect of Percent Medium Used for Incubation on Hypnospore Zoosporulating of Perkinsus Marinus Found on Crassostrea Virginica?
Betsy Lopez —East Jefferson High School, Teacher: Cheryl Offner, Determination of the Process of Phytoremediation in Pontederia Cordata in Jefferson Parish Drainage Canals

Water Environmental Federation
The best water-related Senior Division science fair project will receive an award certificate and will advance to the State Stockholm Junior Water Prize competition.
Richard Carman —Benjamin Franklin High School, Teacher: LaWana Stewart, Effects of Storm Activity on Water Quality in Lake Pontchartrain

Yale Science & Engineering Association, Inc.
YSEA will award a certificate and medallion to an outstanding 11th grade project in one of the following areas: Computer Science, Engineering, Physics or Chemistry.
Maren Leopold — Ursuline Academy, Teacher: Sharon Linton, To Weld or Not to Weld: Corrosion is the Question

Return to top of page

 
Go to GNOSEF home page Information for Students Information for Teachers Information for Judges Information for Sponsors Go to University of New Orleans home page. Go to International Science and Engineering Fair home page. Go to Tulane University home page.